Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-10-02 23:43:26

Zbigniew
Użytkownik
Od: Polska

Slave 1 czyli błąd chłopców z ILM a może Fine Molds?

Witam!
Mam takie pytanie które może nie jest aż tak istotne ale trochę przyznam mnie zaskoczyło
kiedy składałem swojego Slave 1 z Fine Molds. A mianowicie jest taka scena TESB (jak dla mnie chwytająca za gardło) kiedy pokazany jest w całej okazałości SLAVE 1 (to jest moment wnoszenia Hana Solo na pokład do ładowni).
Co mnie tu zaskoczyło...? Wiadomym jest że model sfilmowany został na malowanym tle Bespin – ale jest lustrzanym odbiciem... lub panowie z Fine Molds popełnili błąd i zrobili odwrotnie korpus modelu - czyli prawa strona jest z lewej:-) 
Jednak kiedy Slave odlatuje z platformy (jest to mniej widoczne, statek szybko się oddala) detale statku są już prawidłowo na swoim miejscu.
Pytanie... czy to było zamierzone czy też ILM zrobiło to ponieważ efekty specjalne do tej sceny wymagały jakiegoś zabiegu związanego z użyciem "lustra":-) Brzmi to banalnie ale może tu jest odpowiedz.
Na początku sądziłem że model jest źle wykonany ale kiedy obejrzałem sceny z filmu i fotki TESB, jednak wydaje mi się że Fine Molds zrobiło dobrą robotę a ILM zawaliło sprawę. A może jestem w błędzie, gdzie jest prawda?
Czy zna ktoś na to odpowiedz? Będę wdzięczny ponieważ zaspokoję swoją ciekawość a przy okazji wyjaśni się czy model z FM jest OK:-) Przyznam się że nie sprawdzałem Slave Jango Fetta (statek z filmu nie model z Fine Molds) może to by coś wyjaśniło.
Pozdrawiam serdecznie!

#2 2010-10-03 10:18:46

Biskup
Użytkownik
Serwis

Re: Slave 1 czyli błąd chłopców z ILM a może Fine Molds?

Nie wiem jak to jest z tą scena, ale często w filmach można zobaczyć, że obraz jest obrócony (odbicie lustrzane) często jest to podyktowane tym, że podczas montażu reżyser stwierdza, że lepiej by to wyglądało gdyby ujęcie było z "drugiej strony". Może podobnie było z tą sceną.
Pozdrawiam
Łukasz

#3 2010-10-03 12:36:24

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Ja postaram się poszperać i porównać wersję filmową z tą od FM. Porównam moment z filmu na lądowisku z tym ze Special Edition w momencie śledzenia w szczątkach złomu. Dam znać jak coś zobaczę smile

#4 2010-10-03 14:22:28

Zbigniew
Użytkownik

Cześć!
Dzięki "Biskup", pewnie jest tak jak piszesz i to najprawdopodobniej jest odpowiedz na to pytanie. Ale znając renomę firmy G. Lucasa, dziwię się że sam George tak pilnujący szczegółów pozwoliłby na taki błąd... tym bardziej że jest to jedyny widok pokazujący w całej okazałości Slave 1. Powiem szczerze że kiedy oglądałem film i zdjęcie z tej sceny i "instrukcje" malowania z Fine Molds tegoż modelu, byłem wtedy bardzo zaskoczony  skąd ta różnica. Teraz mi już troszkę przeszło:-) Z drugiej zas strony kto tyle lat temu mógł myśleć że teraz znajda się tacy którzy będą zwracać uwagę czy Slave będzie miał minimalne różnice w malowaniu i szczegółów lewej strony od prawej:-) Wiem, czepiam się - bo jak wiadomo w trylogii jest więcej wpadek ale... taki jestem a fani SW tylko patrzą co by tu nowego dostrzec aby potem o tym gadać na "forum wpadek SW":-)))))

Dzięki Peter za chęć prześledzenia tego momentu "ze szczątkami złomu", może tam będzie coś widać.
Ale tak jak napisałem...tak sie do tego przyczepiłem chociaż pewnie nie jest to aż tak istotne - Fine Molds modelik zrobił rewelacyjny i to jest najważniejsze.
Dziękuje wam i czekam na info od Peter'a... jednak nie daje mi to spokoju:-)
Pewnie sam Boba Feet nie zna na to pytanie odpowiedzi:-)))))
Pozdrawiam serdecznie!

#5 2010-10-03 14:27:55

Biskup
Użytkownik
Serwis

Kiedyś oglądałem program o SW i tam się okazało, że pan Lucas wielokrotnie używał tych samych ujęć w trakcie filmu robiąc tylko ich odbicia i inaczej kadrując. Tyczyło się to oczywiście jakiś walk myśliwców, więc kto wie czy nie chciał wykorzystać też tego w innych scenach. Zaznaczam, że nie jestem znawcą SW tylko zdarzyło mi się oglądać trochę rzeczy na ten temat.
Pozdrawiam

#6 2010-10-03 19:32:42

Zbigniew
Użytkownik

Tak, pewnie jest wiele takich "myków" które mają miejsce w świecie efektów specjalnych ILM i nie tylko ILM.
Normalny widz czy też odbiorca pewnie tak nie zwraca uwagi na takie szczegóły ale tacy "maniacy" starwarsowi jak ja na pewno dalej będą sie czepiać takich "drobnostek":-) no i od tego jest trylogia:-)))   
Ale serio - jeśli chodzi o Slave 1 to zadałem to pytanie ponieważ wcześniej nigdy nie spotkałem się z tym "problemem"...
Właśnie teraz zerknąłem na model Slave 1 który jest produkcji Revella i.... ma "wszystko to" po tej samej stronie co z Fine Molds - czyli jednak wszystko wskazuje na to iż makieta filmowana w TESB jest "lustrzanym odbiciem" - wniosek: i Fine Molds jednak nie jest winny:-) lub Revell zrobił model później po Fine Molds? Nie znam premiery Slave Revella, więc zostawię to bez komentarza...
No tak sobie teraz myślę że jednak ktoś z FM kto robił plany do tego modelu musiał na to zwrócić uwagę wiec też pewnie model wytłoczony został zgodnie z pierwowzorem czyli jak opisują na stronach reklamujących modelik - ludzie z FM  zrobili wiele zdjęć z oryginalnego modelu udostępnionego przez ludzi Lucasa z których następnie zrobili plany - a nie z "ekranu":-)
No nic, pewnie obok swojego Slave postawię lustro i będę w nie zerkał i będzie tak jak na filmie:-))) 
Pozdrawiam serdecznie!

#7 2010-10-05 21:55:39

Piotrek W.
Użytkownik

Rzeczywiście masz rację Zbigniew. Przejrzałem TESB zarówno scenę ze złomem jak i tą z Bespin. Na scenie ze złomem jest jak w modelu FM. Jednak parę zdjęć oryginalnego Slave 1 wskazuje, że Bespin to lustrzane odbicie. Wytłumaczeniem może być rzeczywiście to co pisze Łukasz o reżyserskich ingerencjach w wygląd filmu.
Pozdrawiam
Piotrek

#8 2010-10-05 22:31:01

Zbigniew
Użytkownik

Dzięki Piotrek za poświęcony czas na sprawdzenie tego "szczegółu". Tak... czyli jednak ingerencja George'a L.:-)
Ale przynajmniej mamy model który zgadza się z pierwowzorem a to chyba tu jest najważniejsze a ja już zacząłem kombinować że Fine Molds robi błędy... zwracam honor:-)
Bardzo dziękuję wszystkim którzy zainteresowali się tym tematem i pomogli wyjaśnić "różnice" na modelu Slave 1. DZIĘKI WIELKIE!!!!
Pozdrawiam serdecznie!

#9 2010-10-06 09:13:09

Jacer
Użytkownik
Od: Kamienna Góra

Chłopaki, ale macie oko wink

JACer Zone

Stopka forum