Postaw mi kawę na buycoffee.to

Modelarstwo Sci-Fi powiększa arsenał pozycji z roku na rok. Wiele produkcji, czy to filmowych, czy serialowych, w końcu otrzymuje plastikowe wersje modeli statków kosmicznych. Czasami jest to jeden mały statek, a czasami cała seria fajnych zestawów. Poniżej przyjrzymy się jakich modeli dużych statków kosmicznych (na inne też przyjdzie pora), wg mnie, brakuje na rynku. Dla ścisłości, mówimy oczywiście o modelach plastikowych, a nie takich, które możemy sobie wydrukować. W przypadku tych drukowanych, często są one tworzone przez fanów i potrafią nie być zgodne z oryginałem. Takich sytuacji raczej nie ma w przypadku firm wykupujących licencje na wizerunek tego czy tamtego statku.
Dodam tylko, że wybór nie był prosty, ale jakoś się udało. Dajcie znać co myślicie o tych statkach lub dajcie swoje propozycje w komentarzach. Jedziemy…

1. Event Horizon

Zaczynamy z grubej rury. Absolutny klasyk jeśli chodzi o filmy Sci Fi. Statek badawczy „Ukryty wymiar„, który nagle znika gdzieś w przestrzeni kosmicznej by po siedmiu latach pojawić się ponownie na radarach. Świetny design przypomina o latach świetności modelarstwa praktycznego na potrzeby przemysłu filmowego.
Więcej o statku tutaj: https://eventhorizonfilm.fandom.com/wiki/Event_Horizon

2. UNSC Infinity (Halo)

Jeden z tych statków kosmicznych, który zna większość graczy i bez problemu potrafią wskazać, z której gry pochodzi. Tak, chodzi o kultową serię Halo. Potężny statek należący do Marynarki Wojennej UNSC. Muskularna konstrukcja, która aż prosi się o to by wyprodukować zestaw plastikowy w skali ukazującej wszystkie detale znajdujące się na Infinity.

Więcej na: https://www.halopedia.org/UNSC_Infinity

3. Eligius IV (The 100)

Wielki statek laboratorium z serialu The 100. Trochę podobny do Infinity z Halo, ale nastawiony do pokojowych misji niż wielkich kosmicznych batalii. W przedniej części kadłuba posiada ruchomy pierścień, zapewne potrzebny do wytwarzania grawitacji na statku. Bardzo fajny design dużo możliwości oświetlenia i dodania tzw. „greebles”.

Więcej na: https://the100.fandom.com/wiki/Eligius_IV

4. Donnager (The Expanse)

Flagowy statek Marsjańskiej Floty z serialu The Expanse. Potężna konstrukcja uzbrojona w po zęby budząca respekt wśród tak wojsk Ziemi jak i Pasiarzy. Prawdziwy klejnot w koronie, który bez wątpienia powinien się doczekać godnego odpowiednika w modelarskim świecie. Dla przypomnienia Cheesy Wotsit zaprojektował papierową wersję tego statku.

Więcej na: https://expanse.fandom.com/wiki/Donnager

5. Capital vessels (Dreadnought)

Wg mnie, to praktycznie każdy statek z tej gry powinien dostać swój własny model do sklejania. Gra Dreadnought jest jedną z tych produkcji ze straconym potencjałem modelarskim (tak jak Cyberpunk 2077 w kwestii samochodów). W tej produkcji każdy statek ma swój unikalny i przemyślany design. Nie ma tu nudnych konstrukcji i wszystkie statki budzą pozytywne emocje. Praktycznie każda z konstrukcji wnosi coś świeżego do tematyki Sci-Fi i w każdej można się zakochać.
Lista statków znajduje się tutaj: https://dreadnought.fandom.com/wiki/Ships

6. USS Saratoga (Space above and Beyond)

SAaB to praktycznie pierwszy serial kosmiczny zrobiony z takim rozmachem. W nim to właśnie pojawił się gwiezdny lotniskowiec klasy John F. Kennedy. USS Saratoga. Wyglądem nawiązuje do klasycznych lotniskowców, ale łamie konwencję górnego pokładu przeznaczonego do startu i lądowania, który przenosi go na dół statku. Może nie jest to wielkie wyzwanie zbudowanie go od podstaw, ale wypuszczenie go w formie zestawu plastikowego byłoby świetnym pomysłem i zarazem urozmaiceniem kolekcji kosmicznych kolosów.

Więcej na: https://spaceaboveandbeyond.fandom.com/wiki/USS_SARATOGA

7. Roger Young (Starship Troopers)

Niby jeden z wielu, ale Roger Young zapisał się w historii kinematografii jako główny statek kosmiczny z filmy Żołnierze kosmosu. Bastia z czterema ruchomymi silnikami, arsenałem dział, hangarami na transportowce i myśliwce. Można by powiedzieć, że idealny materiał na model do sklejania. A jednak nikt nie pokusił się by wypuścić ten statek w takiej wersji. Oczywiście jest wersja STL do druku 3D, ale do ideału dużo jej brakuje.

Więcej na: https://starshiptroopers.fandom.com/wiki/Rodger_Young_(176)

8. Vaygr Battlecruiser (Homeworld)

Krążownik Vaygr jest fajnym przykładem agresywnego designu przypominającego nóż z bardzo ciekawym malowaniem. Tu praktycznie każde jego malowanie w grze Homeworld jest świetnie zaprojektowane i idealnie pasuje do tego statku. Bardzo fajna w tym statku jest również powalająca ilość detali. Mimo iż posiada on duże płyty pancerza, to i tak spodnich da się zobaczyć bardzo fajnie przemyślane detale korpusu, które sprawiają, że design jest nietuzinkowy.

Zalecam do zapoznania się z innymi malowaniami tego statku na Google Images

9. Terran Battlecruiser (Starcraft)

Prawdziwy potwór wśród statków kosmicznych. Wielki krążownik Terran uzbrojony nie tylko w działka laserowe, ale również w wielkie działo Yamato niszczące wszystko co stanie mu na drodze. Świetny temat na model plastikowy i dający bardzo duże możliwości jego oświetlenia.
Więcej o statku tutaj: https://starcraft.fandom.com/wiki/Battlecruiser

10. Nomad Space station (The Creator)

I na koniec świeżynka w zestawieniu wprost najnowszego filmu Garetha Edwardsa czyli stacja nomad z filmu Twórca. Bardzo fajny design, jak wszystkie w tym filmie, posiadający nieregularny kształt z wielkim pierścieniem na środku oraz skierowanym w dół emiterem niebieskiego skanera. Może z daleka wygląda na prostą konstrukcję, ale w zbliżeniu okazuje się, że jest tam wiele ciekawych detali, które urozmaicają całość konstrukcji.

Zamiast opisu, zobaczcie kilka zdjęć autora projektu pokazującym konstrukcję w nieco innym spojrzeniu niż w filmie: https://www.artstation.com/artwork/el1z5G

Oczywiście zabrakło tu kilku fajnych konstrukcji z gier Freespace, Eve Online lub szeregu innych produkcji filmowych i serialowych, zobaczymy może kiedyś się pojawią w drugim TOP10.

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *