Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wiecie, jakie cuda robili modelarze, jeśli chcieli do swoich zestawów APC lub UD-4L dodać figurki kolonialnych Marines w skali 1:72? Z pamięci – konwersja żołnierzy z Wietnamu (ESCI), konwersja żołnierzy amerykańskich z lat osiemdziesiątych (ESCI, Revell), próby z figurkami z gry figurkowej – z góry skazane na niepowodzenie, wreszcie próby konwersji figurek Oriona „Space Battles”. Albo mix tychże.


Już nie trzeba. Belgijska firma Retrokit w swojej palecie Retro SF wypuściła dwie nowości, które odmienią życie takich jak ja. Jedna to APC w skali 1:72 (opiszę go osobno) a druga to właśnie figurki USCM – United States Colonial Marines czyli fikcyjnej jednostki wojskowej z filmu „Aliens”.

Zestaw 5 żywicznych figurek pozwala na odtworzenie nieco więcej niż pododdziału („fireteam”). Postawy figurek wskazują raczej na desant z pojazdu lub spokojny patrol bez walki. Wyposażenie jest wiernie oddane – pancerze, oporządzenia, lampy i hełmy są zgodne z filmowym pierwowzorem (choć hełmy chwilami wyglądają jak zwykłe M1 a nie filmowe przeróbki). Broń to doskonale oddane M4A1 Pulse Rifle – w końcu ładny model tego karabinka i to w takiej skali – oraz (a jakżeby inaczej!) M56 Smart Gun. Jedna rzecz która mnie uderzyła w wyposażeniu to przyklejenie każdemu na plecach strzelby w kołczanie. Tak nie było – na filmie strzelbę miał tylko Hicks co miało podkreślić oryginalność tej postaci (trochę ją wyróżnić) i jej status weterana. Potem fani dodali teorię, jakoby USCM brali ze sobą strzelby gładkolufowe jako dodatkowe zabezpieczenie.


Jakość wykonania figurek jest bez zarzutu. Gdzieniegdzie obecne są pozostałości po procesie odlewniczym, kostki wlewowe umieszczone są przy stopach co zapewnia w miarę łatwe oddzielenie od podstawek. Wysokość i proporcje figurek są bez zarzutu. Pomijając jednostkowe elementy (np. ręka klęczącego żołnierza jest nieco „poryta”), wszystkie detale i twarze są doskonale odwzorowane.

Trochę brakuje dynamicznych póz – może Domi zdecyduje się na kolejne zestawy? Co prawda znając jego plany (zestaw waloryzacyjny do kabiny UD-4L Halcyon’a) nie będzie to zbyt szybko, ale poproszę go o rozważenie opcji.

Zestaw bez konkurencji na rynku. Jeśli kiedykolwiek planowaliście zrobić jakikolwiek model w 1:72 z uniwersum „Aliens”, trzeba go po prostu kupić. Cena – 10 EUR – to normalna rynkowa cena za taki zestaw żywicznych figurek. Biorąc pod uwagę cenę wysyłki (8 EUR w dniu pisania tej recenzji) warto kupić kilka takich zestawów.

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

Możliwość komentowania została wyłączona.