Czasami jest tak, 偶e mamy dobry pojazd z ulubionego serialu/gry we w艂a艣ciwej skali (1:72 馃槈 ) i nie mamy do niego figurek. Bo nie oszukujmy si臋 – w skali 1:72 (a NIE 20 i 25 mm, bo to nie te samo) nie ma zbyt wielkiego wyboru, je艣li chodzi o kosmicznych marines/szturmowc贸w, shocktrooper’贸w itp. Jasne, s膮 produkty Micro Machines (potwornie drogie, niedost臋pne w Polsce i nie idealnej jako艣ci), ale nawet one oferuj膮 takich kosmicznych 偶o艂dak贸w jedynie ze 艣wiata Star Wars. Figurki do gier bitewnych pomijam, poniewa偶 pomijaj膮c ich komiksowe proporcje (cho膰 na potrzeby dioramy s膮 one dla mnie nie do pomini臋cia), to ich zakres przedstawianych p贸z jest dosy膰 ograniczony – g艂贸wnie pozy heroiczne z pr臋偶eniem musku艂y i rzadko mo偶liwo艣膰 zestawienia jakich艣 sensownych, wsp贸艂pracuj膮cych zespo艂贸w.
I tu pojawia si臋 zestaw firmy Orion, sprzedawany pod nazw膮 Dark Dream Studio. Zestaw 16+1 figurek ca艂kiem typowych, Anglicy napisaliby „generic” kosmicznych piechociarzy. Plus – i to chyba najwi臋ksza zaleta tego zestawu – dwa niewielkie mechy, a wlasciwie mech i biomechaniczna maszyna krocz膮ca. I to w艂a艣nie one powoduj膮, 偶e zestaw nabiera zupe艂nie nowej warto艣ci.
Pude艂ko wygl膮da tak:
https://lh5.googleusercontent.com/-Octc1HgvImw/UG3p3FizcsI/AAAAAAAAC_E/ZbhXkqg8NEA/s800/PA036399.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-fQuU7VlMXAc/UG3qItVs3RI/AAAAAAAAC_M/wUEaF1oU7yQ/s800/PA036400.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-7qu9Wu7r0ZE/UG3qVh9gQcI/AAAAAAAAC_U/6HYWZno47fw/s800/PA036402.JPG
Jak wida膰, ju偶 mamy przedsmak zawarto艣ci, troch臋 upi臋kszony nawet w stosunku do stanu wyj艣ciowego, kt贸ry wygl膮da tak:
https://lh3.googleusercontent.com/-fGp0wShSnrs/UG3q3UOYshI/AAAAAAAAC_s/dfWROutkvqk/s800/PA036405.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-AZR6VfXZ19c/UG3rAaya8CI/AAAAAAAAC_0/BD2WvsLrREk/s800/PA036406.JPG
I tu zwr贸c臋 uwag臋 na nadlewki:
https://lh5.googleusercontent.com/-CmAQ5c_TCs8/UG3rQI-j87I/AAAAAAAADAE/8ttvKNAuJg8/s800/PA036408.JPG
Plus instrukcja wraz z danymi technicznymi maszyn:
https://lh3.googleusercontent.com/-L30rSraS3DE/UG3qga5w0vI/AAAAAAAAC_c/SuP381jo9n0/s800/PA036403.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-qLnQCDdBy7w/UG3qsbCaa9I/AAAAAAAAC_k/tIylWpxnzJo/s800/PA036404.JPG
Jak wida膰, niedu偶o „fluff’u” co prawdopodobnie pozwala na wykorzystanie w dowolnej grze. Rozwi膮zanie z podaniem fikcyjnych osi膮g贸w w typowych jednostkach (np. pr臋dko艣膰 maksymalna) zapewne u艂atwi konwersj臋 do r贸偶nych system贸w bitewnych. To co mnie zaskoczy艂o, to dok艂adno艣膰 potraktowania tematu. Mech (ten z pilotem) ma pi臋knie wymodelowany kokpit, ale tak偶e wewn臋trzn膮 stron臋 pokrywy tego偶 kokpitu (nie ma tylko szybki). Napisa艂em wcze艣niej, 偶e jedna z maszyn to biomechanoid. Sk膮d to wiem (poza instrukcj膮)? Ot贸偶 w kad艂ub faktycznie wsadzamy co艣 co wygl膮da jak wielki (w skali 1:72) m贸zg z popod艂膮czanymi kablami.
https://lh5.googleusercontent.com/-KmsMTqxwkp8/UG3rVzp0e1I/AAAAAAAADAM/1OyPiqxmXmk/s800/PA036409.JPG
By膰 mo偶e jako pierwowz贸r pos艂u偶y艂a po艂贸wka ma艂ego orzecha w艂oskiego, ale i tak zrobi艂o to na mnie wra偶enie. Pokryw臋 tego偶 biokomputera mo偶na podnie艣膰 np. w celu konserwacji (cho膰 wyobra偶am sobie, 偶e taka konserwacja musi nast臋powa膰 w warunkach zbli偶onych do sali chirurgicznej… ). Biomechanoid ma te偶 w zestawie kilka r贸偶nych wariant贸w uzbrojenia, kt贸re wygl膮daj膮 chwilami jak inspirowane takimi grami jak np. Fallout. Nie jestem zwolennikiem przesady, te tutaj chwilami si臋 o ni膮 ocieraj膮 a chwilami nie. Brakuje natomiast drastycznie wyrzutni rakiet – szczeg贸lnie mech wydaje mi si臋 bez nich jaki艣 taki „艂ysy”. Inna sprawa, 偶e mech ma wymodelowany nawet silnik (cho膰 szcz膮tkowo, ale zawsze). Poziom detali mecha wida膰 na przyk艂adzie kokpitu – nie jest to rewelacja, ale jest bardzo dobrze:
https://lh6.googleusercontent.com/-h2QCxUZVziQ/UG3sDMsAZqI/AAAAAAAADBE/mIeUjhcdwrw/s800/PA036416.JPG
No podobaj膮 mi si臋. S膮 takie normalne, wygl膮daj膮 jakby mia艂y dzia艂a膰 a nie wygl膮da膰, jak wiele koncepcji z gier bitewnych.
Pilot mecha to taki troch臋 zlepek koncepcji sci-fi, podobnie zreszt膮 jak i reszta za艂ogi ludzkiej (o czym za chwil臋). Zwracaj膮 uwag臋 okulary VR, pono膰 teraz znowu wracaj膮ce do 艂ask, ale mi nieodmiennie kojarz膮ce si臋 z cyberpunkiem p贸藕nych lat 80… walkman na pasku nie poprawia wra偶enia. Sami oce艅cie:
https://lh3.googleusercontent.com/-RRfidJ4kLRo/UG3r86KWpPI/AAAAAAAADA8/sGsaW8xGEx8/s800/PA036415.JPG
Chyba 艂atwo si臋 domy艣li膰, 偶e cho膰 kupi艂em zestaw dla figurek (robi臋 niewielki projekt z uniwersum Wing Commander’a i potrzebowa艂em tych mitycznych marines kt贸rych na szcz臋艣cie w wi臋kszo艣ci gier nie by艂o wida膰), to „kupi艂y mnie” mechy. Ale spr贸bujmy odda膰 im troch臋 miejsca w tym inboxie.
https://lh4.googleusercontent.com/–r780NNx_44/UG3ruQVhZ8I/AAAAAAAADAs/qM3m83DUkY4/s800/PA036413.JPG
Og贸lne wra偶enie jest pozytywne. Mamy cztery czw贸rki, kt贸re mog膮 wsp贸艂pracowa膰 jako dwie dru偶yny. Jest dow贸dca w najbardziej uniwersalnej we Wszech艣wiecie pozie w艂a艣ciwej zarz膮dzaj膮cym (id藕 tam i zr贸b). Jest 5 specjalist贸w od broni r臋cznej – strzelcy (3), operator km (trzyma go troch臋 jak lpm – smartgun z „Aliens”), operator czego艣 co wygl膮dem przypomina strzelb臋 Pancor Jackhammer (tylko wi臋ksze), operator broni ci臋偶kiej (do wyboru dwie r贸偶ni膮ce si臋 wygl膮dem k艂ody – pono膰 laser i dzia艂o plazmowe, obie wygl膮daj膮 jak falliczne bazooki) i wreszcie – przepraszam za por贸wnanie – facet z radarem na jajach.
https://lh4.googleusercontent.com/-6Ec1LY7CDa8/UG3rkxTHBiI/AAAAAAAADAk/X7tvbljq6Nc/s800/PA036412.JPG
Radar przyczepia si臋 osobno. Pono膰 jest to jaki艣 skaner, mi ta konfiguracja kojarzy si臋 dziwnie z „Kronikami Riddick’a” i strasznymi „soczewami”. Wzornictwo ich karabin贸w jest kwesti膮 gustu, jak na sci-fi chyba mo偶e by膰. Ja nie mam z tym problemu, bo planuj臋 i tak da膰 im P-90 lub – je艣li uda mi si臋 kupi膰 – OICW albo FN2000 od OKB Grigorov (jest to obecnie niezmiernie trudne, bo firma wycofa艂a si臋 z produkcji modeli broni r臋cznej w skali 1:72). Plecaki i bro艅 ci臋偶ka (i radar) wygl膮daj膮 tak:
https://lh6.googleusercontent.com/-bIEyVcN33KY/UG3r0ofuDlI/AAAAAAAADA0/J8Mk0DJ-anY/s800/PA036414.JPG
Ustawione jako zesp贸艂 sprawiaj膮 wra偶enie ostro偶nego patrolu lub aborda偶u. Nie ma problem贸w, 偶eby w razie czego wygl膮da艂y jak strzelaj膮ce, cho膰 na zaaanga偶owanie w walk臋 maj膮 troch臋 zbyt zrelaksowane pozy. Tylko jedna osoba kl臋czy.
Jak napisa艂em, og贸lne wra偶enie jest pozytywne. Jest jednak kilka rozczarowa艅.
Pierwsze rozczarowanie to jako艣膰 wykonania. Figurki sprawiaj膮 wra偶enie, jakby by艂y odlewane w brudnych formach. Nadlewki s膮 norm膮. S膮 gorzej odlane ni偶 elementy maszyn.
Drugi zaw贸d sprawia og贸lnie poj臋ty „design”, czyli wzornictwo. Pojawia si臋 tu kilka ciekawych motyw贸w – he艂my VR lub inspirowane tymi z pancerzy Bractwa Stali z gry Fallout, ale poniewa偶 jako艣膰 wykonania zawala troch臋 czysto艣膰 tych projekt贸w, chwilami mamy wra偶enie, 偶e stoi przed nami kupa czego艣 zlepionego na si艂臋. Kolejna sprawa to pancerze – te szerokie ramiona przypominaj膮 nieco kurtki z lat 80 lub koncepcje 偶o艂nierzy z gry MechWarrior (nawet bro艅 by pasowa艂a). Nie wygl膮da to dobrze, bo nie wygl膮da na praktyczne. Og贸lnie inspiracje s膮 przemy艣lane, pe艂ne pancerze daj膮 mo偶liwo艣膰 ustawienia na dioramie 艣rodowiska bez warunk贸w do 偶ycia, ale troch臋 za du偶o lat osiemdziesi膮tych chwilami niszczy taki uniwersalny zestaw.
I trzecie rozczarowanie – pozycje. Cho膰 mo偶na ich z艂o偶y膰 w miar臋 sensowny zesp贸艂, to nie zmienia to faktu, 偶e wi臋kszo艣膰 偶o艂nierzy jest bardzo „wygi臋ta” – celuje z broni przy niemal maksymalnym skr臋cie tu艂owia, co jest oczywiste w grach akcji (strafowanie), ale niekoniecznie realistyczne. Trudno by by艂o tak si臋 porusza膰 albo strzela膰, nawet zak艂adaj膮c, 偶e celowniki tych broni s膮 sprz臋偶one z wizjerami. Dziwi to tym bardziej, 偶e Orion wyda艂 naprawd臋 znakomite zestawy np. z wojny w Czeczenii, gdzie r贸偶norodno艣膰 i realizm p贸z naprawd臋 zaskakiwa艂y. Szkoda, 偶e tu troch臋 nie zamoczy艂 palc贸w – mo偶e te lokalne rosyjskie wojny i do艣wiadczenia z nich pozwoli艂yby na zrobienie zestawu inspirowanego takimi opowiadaniami SF jak np. „Moj papa – antibiotik” Siergieja Lukjanienki…
https://lh3.googleusercontent.com/-bn61Qn6DKNo/UG3re3xKLuI/AAAAAAAADAc/UpdpVgAxc3k/s800/PA036411.JPG
Z艂o偶y艂em sobie maszyny, i wygl膮daj膮 tak (biomechanoid w przyk艂adowej konfiguracji uzbrojenia):
https://lh4.googleusercontent.com/-Qdjd3K2umqo/UG3s8pOADtI/AAAAAAAADB8/JnT3rnAVpik/s800/PA046427.JPG
Mech ju偶 gotowy do podk艂adu, biorobota jeszcze roz艂o偶臋 i oczyszcz臋 wst臋pnie. Sk艂adaj膮 si臋 ca艂kiem przyzwoicie, cho膰 chwilami potrzebne jest nieco szpachli. Niesamowite jest to, jak dobrze spasowane s膮 cz臋艣ci mimo nadlewek i mi臋kko艣ci plastiku. Du偶a w tym zas艂uga dobrego projektowania. Luf臋 lasera wymieni艂em na tak膮 z ig艂y lekarskiej, ale poza tym nie planuj臋 wi臋kszych usprawnie艅.
Koncepcji wykorzystania tych figurek mam ju偶 kilka, od hangaru obs艂ugi (wyzwaniem b臋dzie korekcja i czyszczenie biomechanoida w 艣rodku, a 艣ci艣lej – zbudowanie imitacji przeno艣nego namiotu aseptycznego) a偶 po patrol na jakiej艣 planetarnej kolonii. Jedyne, co na pewno zmieni臋 (opr贸cz broni) to facet z radarem na jajach – nie dam mu pracowa膰 w tak szkodliwych warunkach wi臋c zacz膮艂em przerabia膰 to co trzyma na r臋koje艣ci jakiego艣 systemu noszy, kt贸re mo偶e nie艣膰 jedna osoba. Nawet bez takiej fantastyki jak antygrawitacja, ale zwyk艂e wykorzystanie si艂y w odpowiedniej konstrukcji – ale takie rozwi膮zanie na pewno by si臋 medykom na polu walki przyda艂o… By膰 mo偶e nawet skusz臋 si臋 na drugi taki zestaw, a tak偶e ten oznaczony numerem 72002, kt贸ry nie wydaje si臋 ju偶 tak ciekawy bo zawiera kosmiczne motocykle i bezza艂ogowe kosmiczne drony.
Nie jest to jedyna pr贸ba Oriona wej艣cia na rynek gier bitewnych. Wyda艂 te偶 ma艂o znany zestaw krasnolud贸w do dowolnego systemu fantasy, cho膰 daleko temu zestawowi do oferty Caesar Miniatures (mi臋dzy innymi dzi臋ki sprytnie omini臋tej kwestii praw autorskich, dzi臋ki czemu ich zestaw Heroes pokazuje postacie ca艂kiem podobne do tych z trylogii Jacksona). Jestem ciekaw, czy Caesar podejmie r臋kawic臋 i stworzy jakie艣 figurki w konwencji sci-fi / space opera. Gdyby chcieli, Orion ustawi艂 poprzeczk臋 na przyzwoitym poziomie.
Kilka zdj臋膰 wi臋cej znajdziecie tutaj: https://picasaweb.google.com/108371309332099302234/OrionSB?authkey=Gv1sRgCLX4tOS_g8jeswE#