Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wstęp

Rozpoczynam miniserię inboxów, która będzie sygnowana nazwą Straight Outta Aliexpress czyli SOA. W artykułach takich jak ten będę się starał opisywać różne ciekawe i nieciekawe rzeczy jakie można dostać w „chińskim markecie”. Rzeczy, które oczywiście będą zahaczały o tematykę modelarstwa.

Jaki był cel?

Zacznijmy od tego, że szukałem na rynku czegoś do dioramy, co byłoby zapełnieniem pustki między statkami w postaci podestów, drabinek i tego typu żelastwa. Ze względu na zainteresowania, szukałem czegoś w skali 1:144. Z pomocą przyszedł Aliexpress. Po kilkuminutowych poszukiwaniach wybór padł na zestaw Gundam, w skali pasującej do 1:144 oraz 1:100. W sumie nie byłem pewny jak to się będzie zachowywało, więc zamówiłem jedną blaszkę. No i przybyła. Jak wygląda to przez złożeniem?

Bliższe spotkanie

Całość mieści się na niewielkim arkusiku. Wszystkie elementy są już wycięte z ramki, a sama ramka stanowi jedynie wzmocnienie by elementy się nie pogięły w transporcie. Całość nie lata po paczce za sprawą folii samoprzylepnych doklejonych do części z dwóch stron. W zestawie znajdziemy również instrukcje składania przedstawiającą kroki zaginania i łączenia elementów.

Poniżej po jednej z drabinek w porównaniu z modelem Y-Winga w skali 1:144 oraz U-Winga, który miał być teoretycznie wykonany w skali 1:100. Niestety nawet większa drabinka raczej nie pasuje do modelu.

Po pierwszych próbach przystąpiłem do składania wszystkich elementów. Dodam jeszcze, że wszystkie elementy podzielone są równomiernie między skalami. Czyli po pięć części. W skład tych par wchodzą dwie drabinki, jeden wózek, podest oraz laptop. Możecie sobie wyobrazić jak mały jest laptop w skali 1:144. Poniżej zdjęcia złożonych wszystkich kluczowych elementów dla jednej i drugiej skali.

Wnioski

Cena takiego zestawy to ok 10$. Nie potrafię powiedzieć, czy taki zestaw jest dobry do dioramy w skali 1:144. Gdyby te większe elementy gdzieś poukrywać, by stanowiły tło, to wtedy byłoby w tym więcej sensu. Natomiast, gdyby chcieć wykorzystywać jedynie połowę zestawu do zbudowania bardziej złożonej dioramy, to wtedy większe zapasy mogą pociągnąć za sobą wydatki, gdzie efekt nie będze tego wart. Wynika to również z monotonności jaką dana diorama by zyskała. Pojedyncze dioramy jak najbardziej, ale dla bardziej rozbudowanych jest to strata pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *