Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tym razem proponuję Wam krótki Inbox modelu z kultowego filmu Aliens (pl: Obcy: Decydujące starcie). Będzie to niejako próba porównania innego produktu w tej skali, który już jest dostępny w tym serwisie. Chodzi o recenzję APC kolegi Krzyśka L, który, można z przekonaniem powiedzieć, że jest ekspertem w tych tematach.

Model z firmy RetroKit/RetroSF dostajemy w standardowym, jak dla tej firmy, pudełku z kadrem z filmu. W środku znajduje się dwustronicowa instrukcja składania, z krótkim opisem oraz zdjęciami montażu. Dostajemy również woreczki z szarymi, żywicznymi częściami. Jest ich około 25 sztuk. Za chwilę powiem dlaczego około.

Całość odlana jest bardzo starannie i właściwie nie ma mowy o bąblach powietrza etc. tak jak to jest opisane w recenzji modelu BamBam. Na 100% można również stwierdzić, że model nie jest ripem jakiejś zabawki lub czegoś takiego. Jest to konstrukcja całkowicie wykonana od podstaw. Właściwie od razu można stwierdzić, że te dwie produkcje różnią się od siebie wykonaniem i podejściem do niektórych rozwiązań. Czy lepiej, zaraz spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Główny korpus modelu, to lita żywica, klocek jak się patrzy. Jego długość to 11.5 cm. Podejrzewam, że po złożeniu cała konstrukcja będzie miała ok 13cm. Wykonanie jest bardzo dobre, jedynie przesadzać mogę wielkie nadlewki żywicy w postaci grubych marginesów, które zwykłym papierem ściernym będziecie je usuwali z tydzień. Ja musiałem użyć szlifierki stołowej, by doprowadzić każdą z części do stanu jaki powinien być. Reszta części, zwłaszcza tych bardziej znaczących również jest dobrze wykonana. Tylko dobrze, ponieważ niestety na niektórych częściach widać nierówności. Linie na kołach nie są idealnie obłe, widać drobne przesunięcia i nierówności.

Wspomniałem wcześniej o przypuszczalnej liczbie części. Chodzi o to, że model posiada cieniutkie części symulujące metalowe zabezpieczenia. Jakość ich odlewu jest świetna, ale co z tego, jak podczas transportu większość z nich odpadło i jetem pewien, że jeden czy dwa gdzieś się zawieuszyły. Oczywiście to nie są elementy ciężkie do dorobienia, wręcz przeciwnie, i tak będę je zamieniał na druciki. Ale jednak. Moim zdaniem producent powinien dać sobie spokój z ich odlewaniem, a dołączyć jeden drucik oraz szablon w instrukcji jak powinno się zagiąć takie elementy. Jeszcze jednym kłopotliwym elementem będą prowadnice dla głównego działka. Są one wykonane jako proste części, a pamiętamy, że mają się one zaginać pod kątem 90 st. Moim zdaniem będzie to zadanie ciężkie do wykonania i nie wyjdzie idealnie. W przypadku modelu BamBam kształt prowadnic jest już gotowy.

Podsumowując, model odlany jest bardzo dobrze, detale są na podobnym poziomie. Co prawda widać, że cała bryła jest dość prosta, kanciasta i toporna. Do tego stopnia, że spokojnie można by było zrobić taką konstrukcję samemu. Natomiast jeśli ktoś nie ma czasu i ochoty to w taki model może się zaopatrzyć. Cena za taki zestawik to ok. 160pln. Cena jest o tyle dobra, że właściwie ciężko teraz jest dostać jakiś konkurencyjny model tego pojazdu.

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *